ISTORIJA

Aromaterapija dažnai atrodo prieštaringai vertinama tema, dėl įvairių priežasčių visais laikais buvo mylima ir nekenčiama. Ji išgarsėjo XXI amžiuje. Tačiau eteriniai aliejai galėtų būti datuojami dar III amžiuje- senovės egiptiečiai, nes bosvelijos ir miros buvo aptinkami kasant kapus Karalių slėnyje Egipte. Senovės egiptiečiai anksčiausiai pasaulyje, sugalvoję išgauti gėlių esenciją, ir pripažinti pirmaisiais parfumeriais istorijoje. Egiptiečiai, taip pat,  buvo pirmieji civilizacijos atstovai, įtraukę kvepalus į savo gyvenimo būdą. Jokios kitos tautos neturėjo tokio kūno priežiūros kulto, kaip egiptiečiai. Jų eterinių aliejų poreikis pagerino ir ekonominę padėtį. Aliejai greit tapo populiariu papročiu tarp visų klasių vyrų ir moterų; visi kasdien tepdavo savo kūnus, kad apsaugotų nuo karšto klimato grėsmių. Daugybė įrašų rodo, kad šie žmonės gavo eterinius aliejus ir kaip uždarbį – net ir žemiausios klasės darbuotojai – užmokestį ėmė eteriniais aliejais. Jiems pradėjus tirti ir plėsti gamybą,  netrukus daugelis šių aliejų, žolelių ir prieskonių tapo geidžiamiausiais produktais pasaulinėje prekyboje.

Kleopatros valdymo metu rožės žiedlapiai buvo barstomi po Nilą kiekvienos jos eisenos metu. Kai aliejai pasklisdavo, ekstazinis aromatas apgaubdavo jos malonę. Beja, romėnai taip pat, kasdieniame gyvenime naudojo augalų ir žolelių įvairovę. Mūšiuose jie naudojo mirą, kad galėtų išgydyti sužeidimus, ir manė, kad pankoliai suteikė jiems jėgų ir užmušė blusas.

Kleopatra

Hipokratas buvo žymus graikų gydytojas, gyvenęs nuo 460 B.C. iki 375 B.C. Šis nuostabus žmogus įkūrė mokyklą, skirtą medicinos mokslui, ir paneigė prielaidas, kad ligos atsirado dėl prietarų ir dievų pykčio. Jis buvo ir tebėra žinomas kaip „medicinos tėvas“. Hipokratas vienas pirmųjų suprato, kad ligos atsiranda dėl to, kad kūne vyksta kažkas „negero“. Su jo vardu buvo susieta apie 60 medicininių dokumentų, o įrašai buvo surinkti siekiant sudaryti kolekciją, žinomą kaip Hipokrato korpusas. Nors jis pats ir neparašė jų visų, bet tai sektina filosofiją ir per jo atradimus medicinos praktika pajudėjo link racionalaus ir mokslinio požiūrio.

Hipokratas

Per XVII – XVIII amžius augalų medicina buvo nustumta į šalį- buvo kuriamas naujas cheminių medžiagų pasaulis. Bet vienas gydytojas ir toliau tyrinėjo eterinius aliejus, pateikdamas daug informacijos, kurią naudojame ir šiandien. Be to, XVIII – XIX amžiuose mokslininkai nustatė veikliąsias medžiagas, kurios buvo vertingos medicinoje. Pavyzdžiui, chininas, digitalis ir morfinas – visa tai mes naudojame ir šiandien. Jie iš augalų pašalino nereikalingas medžiagas ir panaudojo tik tas dalis, kurios organizme sukelia atsaką.

Vieni žymiausi aromaterapijos tyrinėtojų- Réné-Maurice Gattefossé ir jo tėvas Louis Gattefossé. 1926 m. Réné-Maurice Gattefossé prisijungė prie savo tėvo Louis Gattefossé, kuris 1880 m. įkūrė „Gattefossé“ labaratorija. Jie gamino eterinius ir sintetinius aliejus, žaliavas kvepalams gaminti ir kitus vaistinius gaminius. Réné-Maurice visą savo gyvenimą praleido panardintas į eterinių aliejų kvapus, taip pat lankė ir Liono universitetą, kad gautų chemijos inžinerijos laipsnį.

Réné-Maurice Gattefossé

Gattefosse’ai susižavėjo tuo, kaip natūralių augalų esencijų antiseptinės savybės buvo veiksmingesnės nei cheminės alternatyvos. Eksperimentuodamas vienas vyrų smarkiai nudegino ranką, jis panardino ją į levandų aliejų. Skausmas greitai atlėgo ir gijimas buvo pasakiškai greitas. Šį incidentą jis panaudojo tikslindamas mokslinius duomenis apie savo ankstesnes teorijas apie eterinius aliejus.

Netrukus ir Prancūzija susidomėjo šiais atradimais. Marguerite Maury, prancūzų biochemikė ir kosmetikos chemikė, terapiniuose produktuose naudojo augalų eterinius aliejus ir taip įkūrė kosmetikos pramonę. Septintajame dešimtmetyje aromaterapija tapo sudėtingesnė. Vaistų eksperimentai atrado haliucinogenines augalų savybes, todėl aromaterapija tapo reguliuota. Nors galime ir pasidžiaugti, kad aromaterapija populiarėja ir aliejų pasirinkimas tikrai gausus.

Marguerite Maury
EUREuro
error: