PAŽASTŲ PRIEŽIŪRA: PRAKTIŠKI PATARIMAI KOVAI SU PRAKAITAVIMU IR NEMALONIU KVAPU

Kas yra pažastis? Pažastis yra ertmė po petimi. Pažastyje yra daug riebalinių ir prakaito liaukų, kurios sukuria drėgmę ir prakaito kvapą. Be to, pažastyse yra ašiniai limfmazgiai, kurie yra savotiškas vidinis filtras. Pažastys yra vienos iš jautriausių kūno vietų.

Prakaituoti – ypač viešumoje – nei patogu, nei estetiška. Maloni kūno gaiva – ne tik geros savijautos, bet ir patrauklumo garantas. Kad išvengtume prakaitravimo, imamės visų įmanomų priemonių, o patikimiausia jų – dezodorantas arba antiperspirantas. Tai vieni dažniausiai naudojamų kūno priežiūros produktų, tačiau ar viską apie juos žinome?

Jau Senovės Egipto laikais žmonės ieškojo priemonių, maskuojančių prakaitavimą, kurios tobulinamos iki šių dienų. Senovės egiptiečiai gausiai naudojo smilkalus, aromatizuotą vašką ir saldžiavaisius, o senovės romėnai ir graikai mirkydavo drabužius bei patys maudydavosi aromatizuotame aliejuje.

Šiomis dienomis yra žinomos begalės priemonių, kurios maskuoja kvapą bei mažina prakaito sekreciją.

Grožis ir kvapas – neatsiejami dalykai. Nei dezodorantas, nei antiperspirantas nepadės išvengti nemalonaus prakaito kvapo, jeigu nesilaikysite elementarios higienos taisyklių. Jeigu prakaitavimas išskirtinai trukdo gyvenimo kokybei, ieškokite priežasties.
Prakaitas pats savaime neturi stipraus kvapo, nes jį sudaro 98-99 proc. vandens ir tik 0,5-1 proc. organinių ir neorganinių medžiagų. Norint išvengti gausaus prakaitavimo ir negero kvapo, reikia deramai rūpintis higiena ir tinkamai pasirinkti prakaitavimą mažinančias priemones.

Kas yra prakaitavimas? Tai natūrali organizmo reakcija į aplinkos dirgiklius, emocinį stresą ir fizinį krūvį. Mes turime prakaituoti, nes tokiu būdu išgarinam dalį vandens, kenksmingų medžiagų ir taip pat atiduodame į aplinką šilumą, išvengdami perkaitimo. Praėjus stimuliacijai, prakaitavimas liaujasi ir jaučiamės komfortiškai.

Nors prakaituoti yra natūralu, tačiau šiuolaikiniame pasaulyje šis procesas yra kirvis. Niekas nenori ateiti į susitikimą šlapiomis pažastimis, niekas nenori autobuse ar kino salėje uosti kaimyno prakaito, ar – dar blogiau – užuosti savo paties nemalonų aromatą. 

Tik nesakykite, kad jums nė kiek negaila aplinkinių! Visi mes prakaituojame. O jei savo paties „aromato“ ir neužuodžiate, tai dar visiškai nereiškia, kad jo nėra. Žmogaus uoslė geba adaptuotis prie aplinkinių kvapų ir jų nebejunta. Kaip tik todėl dažnai neužuodžiame kvepalų, kuriais pasikvėpiname, arba bute tvyrančio gyvūno augintinio kvapo. Tas pats pasakytina ir apie prakaitą. Todėl prieš einant iš namų geriau pasinaudoti dezodorantu, kitaip gali tekti visą dieną kęsti socialinę atskirtį.

Kiekvienam odos tipui reikalinga ypatinga priežiūra, o pažastys nėra išimtis. Daugelis moterų reguliariai pašalina pažastų plaukus. Lygios ir švarios pažastys yra labai svarbios daugeliui moterų, taip pat ir vyrams. Tačiau nuolatinis skutimasis ir kosmetikos (dezodorantų, skutimosi priemonių) naudojimas gali sudirginti odą. Taigi, pažastų priežiūra turėtų būti švelni, nenaudojant agresyvių produktų, taip pat prastos kokybės skustuvo. 

Kas sukelia gausesnį prakaitavimą? Įtampa, nervingumas, susijaudinimas stipriai padidina prakaitavimą. Ar žinote, kad aktyviai sportuojant galima išprakaituoti daugiau nei 10 l prakaito per dieną? Paprastai vyrai prakaituoja daugiau nei moterys (jos gausiau prakaituoja menopauzės metu ar prieš mėnesines), ir tai lemia greitesnė jų medžiagų apykaita. Daugiau prakaituojame, kai nusilpsta imuninė sistema, po gydymo antibiotikais ir pan. Kartais pernelyg stiprus prakaitavimas gali būti onkologinių plaučių, kraujo, skydliaukės ar kitų ligų simptomas.

Norime su jumis pasidalinti apie tinkamą pažastų priežiūrą namuose.

Pažastų priežiūra apima: plaukelių šalinimą, reguliarų dušą ir tinkamą dezodorantą su antiperspirantu. Nemalonius kvapus skleidžia ne prakaitas, o tam tikri prakaitu mintantys mikroorganizmai. Tiksliau, šie prakaitavimo metu išsiskyrusius baltymus ir riebalus paverčia junginiais, kurie ir skleidžia blogą kvapą. Reikėtų dažnai skusti pažastų plaukus, kad ant jų nusėdę prakaito lašeliai neturėtų terpės bakterijoms daugintis. Tačiau dažnai kartojant šią grožio procedūrą (praktiškai beveik kasdien), pažastų oda smarkiai sudirginama, ant jos atsiranda spuogelių, paraudimų, gali būti juntamas perštėjimas. Norėdami pašalinti prakaito kvapą, daugelis naudoja alkoholio dezodorantą, kuris dar labiau sugadina pažastis. Kasdienei priežiūrai rinkdamiesi pažastų dezodorantą ar antiperspirantą, turite skirti ypatingą dėmesį į jo sudėtį. Ypač jei turite jautrią odą. Ir kaip atrasti tai, kas yra tikrai veiksminga? Svarbu pasirinkti priemonę atsižvelgiant į odos tipą. O kiek kiekviena iš jų padės, – tai individualus dalykas. Kaip bebūtų, mes labai rekomenduojame geriau pasirinkti kuo švelnesnę priemonę, kurioje nėra alkoholio, stipraus kvapo, dažų ar sintetinių priedų. 

Žmonės dažnai nė neįsivaizduoja, kuo skiriasi dezodorantas ir antiperspirantas. Daugelis mano, kad tai ta pati, tik skirtingos konsistencijos medžiaga. Pagrindinis šių priemonių skirtumas yra tas kad antiperspirantas slopina prakaitą, o dezodorantas – prakaito kvapą. Antiperspiranto sudėtyje esančios aliuminio druskos stabdo prakaito liaukų veiklą, o dezodorantas neutralizuoja arba maskuoja nemalonų prakaito kvapą sukeliančias bakterijas.

Specialistų teigimu, dezodorantas naudingas tuo, jog jis netrikdo prakaito liaukų veiklos ir neužkemša odos porų. Tuo tarpu antiperspirantų sudėtyje yra aktyvių druskų, kurios „susiuva“ baltymo makromolekules, tokiu būdu užkimšdamos odos poras ir neleisdamos ištekėti prakaitui. Antiperspirantų užduotis – blokuoti prakaito liaukas, išnaikinti drėgmės negavusias, badaujančias bakterijas. Vis dėlto prakaitavimo stabdymas – tai kišimasis į fiziologinius procesus. Kadangi žmogus privalo prakaituoti, kad neperkaistų jo kūnas, dažnai naudojami antiperspirantai gali pakenkti sveikatai.

Dezodorantą tikrai derėtų priskirti prie būtiniausių daiktų. Bet kad jis kuo efektyviau atliktų savo funkciją, reikia žinoti, kaip jį naudoti. Bet kaip pasitepti ar pasipurkšti tikrai neužteks, nes dezodorantui, kaip ir bet kuriam cheminės pramonės siūlomam gaminiui, būdinga tam tikra specifika. Nežinant konkrečių niuansų, teks ir toliau vaikščioti pradvokus prakaitu arba kęsti diskomfortą dėl sudirgusios pažastų odos.

Netepkite dezodorantu drėgnos odos 

Daugybė žmonių dezodorantą naudoją iš karto nusiprausę po dušu. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo logiška: juk net instrukcijose nurodoma, kad juo reikia tepti švarią odą. Tačiau oda turi būti ne tik švari, bet ir sausa. Pažastyse likęs vanduo paprasčiausiai nuplaus apsauginį dezodoranto sluoksnį arba jis įsigers į odos poras, o tai yra dar blogiau. Bet kuriuo atveju priemonės efektyvumas sumažės. Taigi, atminkite, kad dezodorantą reikia naudoti praėjus bent 10 minučių po dušo. 

Netepkite dezodoranto iškart po depiliacijos

Šito daryti jokiu būdu negalima, nes ant ką tik nuskustos odos užteptas dezodorantas ne tik sausina, bet ir dirgina odą, ypač jeigu jo sudėtyje yra alkoholio ar kitų agresyvių sintetinių priedų. Būtina leisti odai šiek tiek nusiraminti ir pailsėti, nes šiuo metu ją reikia atnaujinti. Kad galėtumėte drąsiai kiloti rankas paplūdimyje, dezodorantą tepkite praėjus bent valandai po skutimosi. Geriau nusiskusti pažastis vakare arba prieš miegą, kad nakties metu oda atsinaujintų. Po skutimosi ant pažastų odos galite patepti specialiu losjonu arba kremu, turinčiu antibakterinių, priešuždegiminių savybių.

Išsiaiškinkite priemonės sudėtį 

Nors kovojant su prakaitu visos priemonės atrodo geros, visgi prieš perkant bet kokią priemonę nuo prakaitavimo, atkreipkite dėmesį į jos sudėtį. Labiausiai venkite aliuminio druskų, kurios gali padidinti riziką susirgti krūties vėžiu. Patekęs į organizmą, aliuminis gali sutrikdyti hormonų veiklą ar net pakeisti ląstelių struktūrą. Taip pat patariama atsisakyti dezodorantų bei antiperspirantų, turinčių alkoholio. Nors ši sudedamoji dalis turi dezinfekcinių savybių, ji sausina odą, gali ją dirginti, sukelti niežėjimą, perštėjimą.

Nesinaudokite dezodorantu vietoj dušo 

Tik nemanykite, kad sugudrausite, jei ryte, kai visiškai nieko nespėjate, užuot palindę po dušu, apsipurkšite dezodorantu. Šio triuko efektyvumas, deja, lygus nuliui. Geriausiu atveju dezodorantas tik trumpam permuš nemalonų kvapą. Blogiausi gi – ant odos išsiskyrusį prakaitą padengsite apsauginiu sluoksniu. Kitaip sakant, padarysite sau meškos paslaugą.

Keletas paildomų patarimų:

  • Jeigu prakaituojate stipriai, prieš naudojant įvairias priemones, pažastis išplaukite antibakteriniu muilu.
  • Nenaudokite dezodorantų iškart po depiliacijos. Taip sudirginsite odą.
  • Gausiai prakaituojančias vietas tepkite skiestomis citrinų sultimis.
  • Vakare pažastis nuplaukite muilu ir vandeniu. Taip pašalinsite dezodorantų ir antiperspirantų likučius bei leisite odai kvėpuoti.
  • Prakaitavimą skatina aitrus maistas, stipri kava, arbata.
  • Jei jaučiate, kad prakaituojate gausiai, o kvapas yra specifinis bei nemalonus, kreipkitės į šeimos gydytoją. Tai gali būti organizmo siunčiamas signalas apie endokrininės, nervų sistemos ligas ar medžiagų apykaitos sutrikimus.

SAUGU! GAIVU! PATIKIMA! 

Pats paprasčiausias dezodorantas – alūno kristalas/akmenėlis, kuris yra pati natūraliausia gamtoje susiformavusi higienos priemonė. Puikios alūno akmens savybės žinomos dar prieš tūkstantmečius. išoriškai alūno krištolas atrodo kaip supaprastintas skaidrus akmuo. Nebijokite, skirtingai nei aliuminio druskos, kurios yra antiperspirantų dalis ir sukelia porų užsikimšimą, alūno kristalėlio sudėtyje nėra nei chloro, nei amoniako, todėl jis nekelia jokios grėsmės sveikatai. Alūnas turi antiseptinį ir antibakterinį poveikį, tonizuoja odą, turi žaizdų ir sudirgintos odos gijimo efektą,  Šis dezodoruojamasis mineralas ant odos paviršiaus palieka nematomą ir nejuntamą apsauginį sluoksnį ir prakaito kvapą sukeliančioms bakterijoms sukuria nepalankią terpę, tačiau tuo pat metu nesutrikdo natūralaus prakaitavimo proceso: neužkemša porų ir leidžia pasišalinti toksinams. Natūralaus dezodoranto sudėtyje nėra kvepalų, emulsiklių alkoholio ir jokių kitų sintetinių medžiagų, todėl puikiai tinka naudoti net ir tiems, kurių oda jautri.

Alūno akmenėlis naudingas ir tuo, jog nepalieka jokių pėdsakų ant drabužių, yra ekonomiškas. Be to, jis tinkamas ir vabzdžių įkandimo vietoms, nubrozdinimams tepti, naudoti dezinfekcijai. Ši priemonė padeda atsigauti odai po skutimosi, apsaugo nuo spuogelių susidarymo, mažina plaukelių įaugimo tikimybę.

Kristalą naudoti labai paprasta – jį reikėtų sudrėkinti ir gerai ištrinti prakaituojančias vietas arba sausu akmeniu tepti dar drėgną pažastų, pėdų ar kitų prakaituojančių kūno vietų odą. Tuomet leisti jam išdžiūti. Taip pat galite (mes labai rekomenduojame (!)) įlašinti ir kelis lašus jūsų mėgstamų (šalavijų, bergamočių, gvazdikėlių, sandalmedžio, levandų, mėtų, eukaliptų, rozmarinų) eterinių aliejų – jie pasižymi antibakterinėmis ir prakaitavimą mažinančiomis savybėmis. Sumaišyti su eteriniais aliejais šie kristalai tampa pastebimai dar efektyvesni! Be to, šis būdas labai atsiperka – tokio akmenuko gali užtekti ilgiau nei metams.

Tiesa, jei prakaitavimas yra ypatingai gausus, tokio produkto veiksmingumas gali pasirodyti per menkas. Visgi, pirmiausia turėtumėte jį išbandyti – tuomet išvadas galėsite pasidaryti patys.

Svarbu! Natūralius kristalus reikėtų atskirti nuo dirbtinai išaugintų kristalų, nes pastarieji gali turėti chloro, amonio ir kitų sintetinių priedų.

Vilana Natural Beauty dezodorantas „Pure Crystal“ yra visiškai natūralus, nesausina odos ir užtikrina puikią savijautą visą dieną. Idealiai tinka visai šeimai.

Mylėkime savo pažastis! Jas liesti yra visiškai normalu – juk jos yra dalis Tavęs ir tai savaime yra gražu. Tavo pažastys nebenori būti Tavo gėda! Jos nori dalyvauti Tavo gyvenime ir būti pilnaverte jo dalimi!

EUREuro
error: