Plaukai yra svarbiausia ir labiausiai pastebima įvaizdžio dalis. kuri ypač pabrėžia kiekvienos individualios asmenybės tipą ir unikalią, išskirtinę stilistiką. Plaukai ne tik saugo žmogaus kūną, bet ir puošia ir žavi kitus, todėl būtina skirti ypatingą dėmesį, puoselėjant sveiką jų išvaizdą, juk gražiai atrodyti privalome kasdien! Ypač svarbu labai gerai pažinti savo plaukų struktūros tipą ir teikti tik jam reikalingą priežiūrą, antraip plaukai gali greitai prarasti savo patrauklumą, o kai bloga diena plaukams – bloga diena apskritai.
Kad išsirinkti tinkamiausius šampūnus ir kitus gaminius savo plaukams, pirmiausia turime suprasti savo plaukų savybes ir poreikius.
Plaukai yra nepaprastai įdomus reiškinys. Nors pats plaukas yra labai plonas, jo struktūra gan sudėtinga. Plauko dalis, kuri yra virš odos paviršiaus, vadinama plauko stiebu, o plauko dalis, esanti po odos paviršiumi – plauko folikulu. Plaukai auga iš folikulų, kurie yra maišo formos ląstelės struktūros, esančios po oda. Odoje esančiame plauko folikule yra plauko šaknis, kuri yra atsakinga už plauko susidarymą ir jo augimą, ir kurią reikiamais elementais (aminorūgštimis, mineralais, vitaminais) aprūpina mažytės kraujagyslės, o į folikulą atsiverianti riebalinė liauka sutepa plauką natūraliu riebalu – sebumu, kuris drėkina ir palaiko galvos odos rūgštinę terpę, taip apsaugant nuo mikroorganizmų.
Plaukas susideda iš baltymų, lipidų, vandens, mikroelementų ir pigmentų. Pats plauko stiebas turi 3 pagrindines dalis:
Plaukai yra negyva proteino substancija, vadinama kietuoju keratinu. Vienintelė gyva plauko dalis yra jo šaknis, esanti folikulo pagrinde. Skirtingai nei kitose kūno vietose, galvos odoje gausu specialiųjų epidermio ląstelių, kurios suformuoja plaukų folikulus, gebančius išauginti ilgą plauką. Plauko folikulą nuolat maitina kraujagyslės, papildydamos jį hormonais, nuo kurių priklauso plauko struktūra bei augimas skirtingu amžiaus laikotarpiu.
Plaukų tipai pagal struktūrą
Plaukų struktūrą charakterizuoja plaukų folikulų forma ir dydis, kurie priklauso nuo rasės bei genų.
1. Stori plaukai yra labai stiprūs, atrodo sunkūs ir pilni. Juos sunku sugarbanoti ar bent subanguoti. Net po didžiausių raitymo pastangų stori plaukai dėl savo svorio netrukus grįžta į savo natūralią tiesių plaukų formą. Tokių plaukų dažymui naudojami stipresnio poveikio dažai, kurie galėtų lengviau prasiskverbti į plauką. Dažymas bei storų plaukų balinimas nekenkia jų struktūrai, plaukai visuomet atrodo sveiki.
2. Vidutinio storumo plaukai yra paklusniausi, juos lengviausia formuoti ir maloniausia rūpintis. Tai labiausiai paplitęs plaukų tipas tarp Europos moterų. Dauguma tokio tipo plaukų kirpimų atrodo puikiai. Jie yra lankstūs ir lengva išgauti norimą spalvą. Gerai išlaiko plaukų garbanas bei lengvai ištiesinami.
3. Ploni plaukai dažniausiai nuvilia dėl apimties trūkumo. Net jei plaukai yra tankūs, jų atrodo nedaug būtent dėl jų plonumo. Ploni plaukai yra gana trapūs ir jų galiukai yra linkę šakotis, todėl svarbu juos reguliariai drėkinti specialiomis kosmetikos priemonėmis. Ekspertai rekomenduoja kiek įmanoma dažniau vengti džiovintuvų bei tiesinimo žnyplių, kurios gali dar labiau pažeisti plaukus. Šio tipo plaukus labai lengva dažyti, tačiau vėliau jie gali atrodyti ypač silpni.
Plaukų tipai pagal formą
Plaukų priežiūros priemonės gali būti gaminamos ir skirtingos formos plaukams. Tai priklauso nuo naudojamų ingredientų. Plaukai pagal formą gali būti:
Tiesūs plaukai – krenta tiesiai, nesudarydami jokių bangų. Dėka savo lygaus paviršiaus jie puikiai atspindi šviesą ir gražiai žvilga.
Banguoti plaukai – turi lengvas bangas, kurios yra laisvos, minkštos. Jas lengva formuoti, t.y. ištiesinti ir sugarbanoti.
Garbanoti plaukai – sudaro griežtas spirales. Jas pakankamai sunku „sutramdyti“, nes šios formos plaukai po sušukavimo lengvai sugrįžta į savo natūralią formą.
Tiek moterims, tiek savo išvaizdai neabejingiems vyrams vešlūs ir stiprūs plaukai – kasdienė svajonė. Tačiau tam, kad plaukai būtų sveiki, spindintys ir gražūs, jie turi būti prižiūrimi. Plaukų priežiūra – tai ne tik plaukų plovimas, jų šukavimas, kirpimas, atsižvelgiant į skirtingus plaukų poreikius, bet ir jų saugojimas bei tausojimas, taip pat bendrosios žmogaus sveikatos ir higienos priemonės bei procedūros, skirtos puoselėti galvos odą. Nepamirškite, sveika plauko šaknis – sveikas plaukas!